Безпліддя у жінок: причини та симптоми

Вагітність для жінок – це завжди хвилюючий етап в житті. Вони очікують його, готуються і планують цей період. Але в сучасному світі багато жінок чують діагноз “безпліддя”.
Приблизно 10-20% сімей в країнах Європи зазнають труднощів в зачатті дитини, а 5-7% – повністю безплідні. Сьогодні ВООЗ визнає безпліддя повноцінної хворобою зі своїми ознаками, причинами появи і тактикою лікування.
Жіночим безпліддям вважається відсутність вагітності протягом 12 місяців при наявності регулярного сексу, без застосування контрацептивів, за умови, що її партнер пройшов обстеження і вважається повністю здоровим.
Жіноче безпліддя ділиться на 2 типи:
- первинне. Жінка ніколи не була вагітна;
- вторинне. У жінки була успішна вагітність.
Також безпліддя поділяють на абсолютне – наявність анатомічних аномалій, які роблять зачаття неможливим (відсутність матки або яєчників) і відносне – з медичною допомогою, але вагітність наступає.
Причини жіночого безпліддя
Для кожного лікаря дуже важливо розуміти причини, що призвели до безпліддя, саме від цього буде залежати діагностика і подальше лікування.
ВООЗ виділяє 5 основних причин безпліддя:
- порушення овуляції (35%);
- трубні і тазові аномалії (35%);
- ендометріоз (8-15%);
- шийні чинники, аномалії маткової порожнини, синехії (2-5%);
- безпліддя невстановленого генезу (10-15%).
Крім причин, лікар визначає фактори, які могли призвести до безпліддя (адже дуже рідко буває, що жінка не може завагітніти просто так):
- вік старше 35 років. Чим жінка є старшою, тим менше шансів у неї завагітніти і народити здорову дитину;
- часті аборти і викидні. Сприяють розвитку синдрому невиношування і провокують хвороби, які призводять до неможливості запліднення;
- гормональні порушення;
- непрохідність або аномалії розвитку маткових труб;
- запальні захворювання яєчників, матки, труб, піхви;
- кісти, фіброми та інші доброякісні новоутворення на статевих органах;
- онкологічні захворювання;
- імунологічна несумісність з чоловіком. Організм жінки синтезує антитіла до сперматозоїдів партнера;
- стреси, нервові зриви, психологічне навантаження;
- неправильний спосіб життя: тютюн, алкогольні напої, наркотики, нездорове харчування;
- психічні порушення;
- робота з хімічними або радіоактивними речовинами;
- часті хірургічні маніпуляції в матці і органах малого таза. Можуть призвести до утворення спайок;
- інфекції, що передаються статевим шляхом. Хламідії, гонокок, папіломавірус, мікоплазма, трихомонада та інші.
Усі ці фактори можуть стати пусковим механізмом до розвитку жіночого безпліддя.
Як проявляється жіноче безпліддя?
Основним симптом жіночого безпліддя є відсутність вагітності. Усі інші скарги і симптоми залежать від причин і факторів, які призвели до безпліддя.
Наприклад, за гормональної причини буде порушення менструального циклу, болі в животі, кровотечі.
Дуже часто симптоми можуть бути відсутніми і жінка не пред’являє ніяких скарг, крім неможливості зачаття.
Пам’ятайте, що будь-які дивні і незрозумілі відчуття, симптоми або ознаки хвороб, без лікування можуть стати причиною безпліддя. Тому потрібно вчасно лікуватися і проводити профілактику.
Як лікується безпліддя?
Головне в лікуванні безпліддя – це вилікувати основне захворювання. І після того повторювати спроби завагітніти.
Для цього насамперед потрібно визначити причину безпліддя. Тому при першому зверненні лікар проводить повний огляд, а також направляє на здачу гормональних та інших аналізів. При необхідності використовує інструментальні методи обстеження: УЗД, гістероскопію та інші.
Після визначення причини лікар призначає лікування, спрямоване на:
- лікування основного захворювання. Можливе консервативне лікування або хірургічне;
- гормональна терапія;
- протизапальна при наявності інфекції;
- вітамінотерапія для загальної підтримки здоров’я.
Після цього починається підготовка жіночого організму до вагітності. Призначаються мікроелементи і гормонотерапія, які допомагають відновити баланс в організмі.
Іноді для збільшення шансів лікар може рекомендувати звернутися до допоміжних репродуктивних технологій – наприклад, ЕКЗ. Проводиться забір яйцеклітини і сперматозоїда у подружньої пари, а запліднення проводять у лабораторних умовах. Потім вже сформований ембріон підсаджують в матку жінки, де триває розвиток плода.
Якщо жінка не може створювати власні здорові яйцеклітини, то в програмі ЕКЗ можна використовувати донорські яйцеклітини.
Але бувають випадки, коли жінка не може виносити дитину, наприклад, при відсутності матки або аномальному її розвитку. У такому випадку можна використовувати сурогатне материнство. Програма передбачає штучне запліднення гамет сімейної пари і підсадку їх в матку іншої жінки, яка буде виношувати і народжувати дитину. Після пологів сурогатна мама передає дитину парі і вони отримують повні батьківські права на дитину.
Іноді це єдиний спосіб для отримання власної здорової дитини.
Пам’ятайте, що найкраще лікування – це профілактика безпліддя. Своєчасне лікування захворювань, відсутність шкідливих звичок, здорове харчування, регулярні профілактичні огляди у гінеколога, повноцінне лікування виявлених захворювань зменшують шанс розвитку безпліддя.
А якщо вам поставили вже діагноз, не варто розчаровуватися: сучасна медицина з кожним роком все успішніше бореться з цим явищем, головне – вчасно звернутися до лікаря.
