Що таке сурогатне материнство?

Сурогатне материнство – це один із методів допоміжних репродуктивних технологій, при якому сурмама усвідомлено на умовах контракту погоджується пройти процедуру ЕКЗ, а потім виносити і народити малюка для бездітної пари. При цьому з немовлям сурмама не має ніякого генетичного споріднення, так як матеріал для зачаття надає подружня пара.
Що таке сурогатне материнство?
Програма сурогатного материнства – можливість стати мамою для тих жінок, які через діагноз “безпліддя” або в силу медичних протипоказань не мають можливості виносити і народити дитину без сторонньої допомоги.
Даний метод не найпоширеніший в допоміжній репродуктивній медицині, але він набув великої популярності. До сурогатного материнства суспільство ставиться неоднозначно навіть в тих країнах, де програма дозволена законом.
Ця тема є найбільш дискусійною і найменш врегульованою законодавчо в світі. Методи сурогатного материнства на міжнародному рівні регулюються кількома директивами, законодавчо використання програми заборонено в Австрії, Норвегії, Швейцарії, Німеччини, Італії, Швеції, Франції, деяких штатах США.
Відомо 2 типи сурматеринства:
- Традиційне (між сурмамою і дитиною є біологічне споріднення). Метод заборонений законом у багатьох країнах, так як розглядається як продаж жінкою своєї дитини.
- Гестаційне з’явилося порівняно недавно завдяки розвитку допоміжних репродуктивних технологій. Сурмама не має з дитиною ніякого генетичного зв’язку. Матеріали для запліднення надають подружжя, які за медичними показаннями не мають можливості стати батьками самостійно.
В Україні дозволено законом саме гестаційне сурогатне материнство, при якому сурмама ніяк з малюком не пов’язана генетично. Один з ключових моментів програми – договір, який укладає сурмама з біологічними батьками.
Цей документ врегульовує їх взаємовідносини, визначає права і обов’язки сторін, а також порядок дій у форс-мажорних ситуаціях і ступінь відповідальності в разі невиконання умов договору.
Історія виникнення
Впродовж усієї історії існування людства метою союзу чоловіка і жінки було народження дітей. І коли з яких-небудь причин жінка не могла відтворити потомство, доводилося шукати вихід із ситуації.
Про сурогатне материнство згадується ще в Біблії і якщо вірити Вікіпедії, перша сурмама з’явилася близько 4000 років тому. Сара (дружина Авраама) не могла народити дитину і замість неї це зробила служниця.
Дівчина завагітніла і народила дитину для Сари від Авраама.
У священному писанні мова йде про традиційний метод сурогатного материнства, коли через проблеми з репродуктивною системою жінки доводилося вдаватися до природному заплідненню жінки, яка ставала одночасно сурмамою.
Релігійні та культурні відмінності не стали перепоною для використання послуг сурмам в середньовіччя в Китаї, Японії, Кореї.
Дослідження в області репродуктології поступово привели до розвитку гестаційного сурогатного материнства:
- в 1677 р винахідник мікроскопа Левенгук вперше побачив сперматозоїди і припустив, що зачаття відбувається після проникнення сперми в організм жінки,
- в 1790 г. – Джон Хантер (шотландський хірург) провів своїй дружині першу в світі штучну інсемінацію, в результаті якої народилася здорова дитина,
- в 1944 р гарвардськими гінекологами було проведено перше ЕКЗ з людськими біоматеріалами (до цього часу досліди проводили на тваринах),
- в 1978 р в Англії народилася перша дитина, зачата методом екстракорпорального запліднення,
- в 1986 р в СРСР народилася перша дитина, яка була зачата штучним шляхом,
- в 1986 р в штатах народився перший малюк в програмі гестаційного сурогатного материнства.
Перше агентство сурогатного материнства в 1976 р створив американець, адвокат Ноел Кін. Перші програми були “традиційними”: для запліднення використовувалися біоматеріали подружжя. Вже до 1988 року завдяки діяльності агентства народилося 302 дитини.
Першою сурмамою серед родичів стала Патрісія Антоні (48 років), яка народила трійню для дочки.
В Україні першу програму сурогатного материнства провели в 1995 році в Харкові: жінка народила для дочки, у якої була відсутня матка.
Хто така сурмама?
Сурогатна мати – це дівчина, яка на добровільних засадах виношує і народжує дитину для подружньої пари за матеріальну винагороду. Генетичний зв’язок з малюком та сурогатною мамою відсутній, оскільки матеріали для запліднення надають біологічні батьки дитини.
Українське законодавство захищає права сімейної пари, яка бере участь у програмі сурматеринства. Відповідно до закону, батьківські права на новонародженого належать біологічним батькам, їх імена вписують у свідоцтво про народження.
Сурогатна мама не отримує ніяких прав на немовля, зобов’язується віддати його сімейній парі після пологів і не має права оскаржувати батьківські права в суді.
Що потрібно для сурогатного материнства?
До дівчини, яка вирішила стати сурогатною мамою, висувають ряд вимог:
- Сурмамою може бути повнолітня дієздатна жінка дітородного віку. Середній віковий діапазон в Україні – від 19 до 35 років, в різних центрах репродуктивних технологій може незначно варіюватися,
- рідна здорова дитина – одне з підтверджень міцного репродуктивного здоров’я дівчини (можливості виносити і народити),
- відсутність хронічних захворювань, які можуть спровокувати ускладнення в ході вагітності і під час пологів,
- позитивний резус-фактор крові. У програму не беруть кандидаток з негативним резус-фактором, так як у таких жінок високий ризик розвитку ускладнень (резус-конфлікту) під час вагітності,
- психологічна готовність до участі в програмі. Сурмама підписує угоду про те, що зобов’язується передати новонародженого подружжю і не має права залишити дитину собі. З кандидатками обов’язково розмовляє психолог перед початком програми і забезпечує психологічну підтримку і супровід аж до пологів.
Договір
Договір – гарантія чіткої фіксації прав, обов’язків і відповідальності сторін за порушення його умов. Під час консультацій юрист пояснює всі аспекти і нюанси контракту, правові рамки, акцентує увагу на основних моментах. Ризики юридичних ускладнень після народження дитини практично нульові, так як участь у програмі має на увазі оформлення таких документів:
- Письмова згода подружжя на виношування дитини,
- Письмова згода сурмами про передачу новонародженого подружній парі.
Вартість програми
Сурогатне материнство називають ще комерційним, так як за послуги, які надає сурмама, передбачена фінансова винагорода. Вартість залежить від декількох факторів:
- Країна, де ви вирішили взяти участь в програмі (в порівнянні з іншими країнами, де даний метод боротьби з безпліддям дозволений, в Україні сурогатне материнство обходиться відносно дешево),
- для кращих шансів на успіх імплантуються два ембріона замість одного. Якщо сурмама в кінцевому підсумку завагітніє близнюками, витрати будуть зростати.,
- агентські збори,
- і найважливіше – це компенсація сурогатній мамі.
Передбачені також додаткові виплати за пологи з допомогою кесаревого розтину і повторна участь в програмі. Подружня пара оплачує всі юридичні, організаційні, медичні витрати.
Зі свого боку сурмама зобов’язується виконувати всі умови договору і забезпечити сприятливий перебіг вагітності.
Розмірковуєте над тим, щоб взяти участь в програмі сурогатного материнства? Центр сурогатного материнства Artemida запрошує до співпраці відповідальних українок, які бажають стати сурмами і здійснити мрію сімейної пари стати батьками.
Artemida працює згідно чинного українського законодавства, гарантує учасникам програми повну конфіденційність і своєчасність виплат сурогатній мамі, юридичний супровід та оформлення необхідних документів.
