Успішность ЕКЗ

Успішность ЕКЗ
  • Переглядів 1.4K
  • На читання 3 хв.
  • Опубліковано 12.01.2023

Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) – допоміжна репродуктивна технологія, яка дає можливість безплідним сімейним парам завагітніти і народити здорову дитину.
Суть методу полягає в тому, що лікар-репродуктолог проводить забір сперматозоїдів у чоловіка і яйцеклітин у жінки. Далі проводить запліднення в лабораторних умовах методом in vitro або ICSI. Потім зигота зростає в “інкубаторі” від 3 до 5 днів. Після того ембріони високої якості підсаджуються жінці в матку, де і буде продовжувати розвиватися плід. Також цей метод передбачає можливість використання донорських клітин.
На сьогодні, за 41 рік існування ЕКЗ, в світі більше 5 млн дітей були народжені за допомогою цього методу. І завдяки активному розвитку репродуктології та медицини в цілому з кожним роком ця цифра збільшується.
Звичайно, як і будь-яка медична процедура, ЕКЗ не дає гарантію успіху вагітності з першого разу, але вчені працюють над цим.

Статистика ЕКЗ в Україні

Україна не стоїть на місці і також розвиває репродуктологію, таким чином відкриває все більше можливостей для безплідних пар.
Статистичні дані говорять про динаміку зростання використання методу штучного запліднення. Це пов’язано з тим, що кожна п’ята сім’я в нашій країні вважається безплідною.
По 2019 в Україні було розпочато більше 12 000 протоколів екстракорпорального запліднення. До цього числа входять різні методи: in vitro, ICSI та інші. На сьогодні народилося більше 3.5 тисяч дітей. Ще приблизно 1000 протоколів завершаться наприкінці 2020 року. З них близько 300 вагітностей закінчилося народженням двійнят і 2 вагітності – трійнята.
Таким чином, Україна входить до числа країн-лідерів в області лікування безпліддя. Це стало можливо завдяки тому, що у нас лояльне законодавство з ДРТ, але в той же час суворо контролюються усі програми. Таким чином, більшість ЕКЗ-клінік оснащені за останнім словом техніки. А українські репродуктологи завжди беруть участь у топових міжнародних конференціях і форумах.

Від чого залежить успішність ЕКЗ

Успішність програми ЕКЗ залежить від багатьох факторів, які впливають на хід запліднення і вагітності. Вік подружжя, причини та вид безпліддя, супутні захворювання, якість сперматозоїдів, кількість попередніх спроб ЕКЗ. Також на ефективність програми впливає метод запліднення, реакція яєчників на стимуляцію, кількість зрілих фолікулів.

Вік жінки грає дуже важливу роль. Адже жінка народжується з певною кількістю яйцеклітин.

З віком кількість здорових і якісних яйцеклітин зменшується:

  • у жінок у віці до 35 років вагітність наступає у 38-40%;
  • жінки 35-40 років вагітніють у 30%;
  • після 40 років шанс завагітніти знижується до 16-18%.

Тому так важливо починати лікувати безпліддя в молодому віці, коли шанси найвищі.
Ще одним вагомим фактором є вибір методу ЕКЗ. Так, програма в природному циклі дає шанс народження дитини близько 15% через малу кількість зрілих яйцеклітин, які лікар може пунктувати.
Додаткове використання ICSI дає приблизно шанс 35% завагітніти з першої спроби ЕКЗ і до 45% – з другої.
Використання донорських статевих клітин у програмі також збільшує відсоток вагітностей до 45-47%.

Що робити, якщо перша спроба була неуспішною?

Насамперед не треба відразу засмучуватися і опускати руки. Адже це тільки перша спроба. Дуже часто вагітність настає саме з другої або третьої спроби. Вони ж і вважаються найуспішнішими – близько 50%.
Також після першої невдачі лікар-репродуктолог робить свої висновки, аналізує причину невдачі і вносить зміни в програму.
Можливо, це буде інший протокол стимуляції або метод запліднення, що збільшить шанс на успіх. Додатково в цей період сімейна пара може змінити свій стиль життя, проходити лікування і таким чином підвищити якість статевих клітин.